Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: KOKCYDIA .

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #1

• Waldek
  • Waldek Avatar
KOKCYDIA są to pasożyty żyjące czy bytujące w nabłonku jelit i w wątrobie i jest to choroba najczęściej występująca u Szczygłów jest to ich słaby punkt . Kokcydioza występuje w złych warunkach hodowlanych mam tu na myśli czystość za duże zagęszczenie ptaków w jednym pomieszczeniu '' klatka woliera '' zanieczyszczony pokarm . Zarażenie kokcydiami następuje po spożyciu przez zdrowego ptak oocyst wydalanych w kale poprzez chorego ptaka lub nosiciela . Bo zdarzają się ptaki nosiciele które nie zdradzają żadnych objawów chorobowych ale gdy taki nosiciel przejdzie stres lub będzie słabo żywiony kokcydia natychmiast znajdą lukę w ochronie organizmu tworzonej przez bakterie właściwe które to stoją na straży w organizmie by chronić organizm przed takimi pasożytami jelita lub w wątrobę . Po zaatakowanie organizmu przez kokcydia następuje natychmiast namnażanie kokcydii po dwóch dniach widać objawy u ptaka .
OBJAWY - Spuchnięty brzuch po przez powiększona wątroba i jelita , biegunka kał wodnisty , odwodnienie , ptak staje się osowiały apatyczny , nie chętnie pobiera pokarm , stroszy pióra chudnie nie leczony pada .
NALEŻY - zbadać próbkę kału - najlepsza próbka do takiego badania jest po nocy ponieważ w nocy ptaki z kałem najwięcej wydalają oocyst cena takiego badania waha się od 17 do 20 zł wyniki mamy prawie od ręki . Przy okazji takiego badania dowiemy się czy ptak ma inne pasożyty typu glisty . Szybko zdiagnozowanie choroby nie stwarza zagrożenia życiu ptaka ani problemu w leczeniu .
LECZENIE - podstawą podczas leczenia jest codzienne sprzątanie klatki dezynfekcja ze względu na wydalane kokcydia przez chorego ptaka . Odstawiamy wszelkie zielonki czy owoce . Najlepszym lekiem jest Baycox 2,5% ponieważ jest to lek którego spektrum działania ogranicza się tylko do zwalczania kokcydi . Są wprawdzie inne leki jak Sulfatyf ale dany lek jest lekiem o dużym spektrum działania i bardzo obciążające organizm i efekt mizerny . Jest także Polski zamiennik Baycoxu - Endocox niby jest to samo ale co do zwalczania kokcydi jest dużo gorszy efekt tak samo jak po Sulfatyfie .
DAWKOWANIE - Baycoxu 2,5% - na jednego ptaka 2/3 jednostki ze strzykawki insulinówki na 25 ml wody przegotowanej przez trzy dni co dzień podajemy nowy roztwór . Po takiej terapii dobrze jest przez 3 kolejne dni podać probiotyk do picia z wodą przegotowaną .
Dawka na kilka ptaków 2 ml Baycoxu na 1 l wody przez kolejne 3 dni .
DEZYNFEKCJA - polecam Virkon lub ocet a ruszta dobrze jest wypalić kokcydia nie wytrzymują wysokich temperatur .

Ten obraz jest ukryty dla gości. Zaloguj się lub zarejestruj aby go zobaczyć.

Ostatnio zmieniany: 3 lata 10 miesiąc temu przez Waldek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #2

• Krzysiek1234
  • Krzysiek1234 Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 48
  • Oklaski: 0
Dodam jeszcze że bardzo ważna jest dezynfekcja po wcześniejszym wyczyszczeniu klatek czy wolier z odchodów i trzeba to zrobić bardzo dokładnie najlepiej zaraz przed podaniem Baycoxu jak i po zakończeniu kuracji

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #3

• tatanka
  • tatanka Avatar
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 8
KOKCYDIA - fajnie to opisałeś ale trzeba pamiętać ze każdy ptak ma sobie KOKCYDIE przy dużej wilgotności ona się uaktywnia i ma dobre warunki do zaatakowania ptaków Baycoxu 2,5% jak najbardziej ale trzeba też pamiętać o ziołach które też mają właściwości lecznice

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #4

• Darek1975
  • Darek1975 Avatar
  • Świeżak
A jakie te zioła?

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #5

• Waldek
  • Waldek Avatar
Witam ptak nie powinien mieć w sobie kokcydii uważam że to jest stereotyp że każdy ptak ma w sobie kokcydia ja uważam natomiast że są nosiciele kokcydii ale przy najbliższym osłabieniu organizmu u danego nosiciela kokcydia natychmiast go zaatakują . Wiele razy dawałem próbki kału do kompletnego badania i jak ptak jest czysty do tego pasożyta w Lab nic nie wychodzi . Próbka jest czysta nie wykazuje żadnych kokcydii .

A co odnośnie ziół czy preparatów ziołowych stosowanych profilaktycznie a Tricox nawet leczniczo polecam .

Ostatnio zmieniany: 3 lata 11 miesiąc temu przez Waldek.

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #6

• Krzysiek1234
  • Krzysiek1234 Avatar
  • Platynowy forowicz
Dokładnie tak jak Waldek pisze są tak zwani nosiciele ale to ptaki które poza drobnymi szczegółami wyglądają na zdrowe dobrze odżywione wyglądają na silne i zdrowe natomiast cały czas wydalają z organizmu całe masy ocyst i wystarczy kontakt zdrowego ptaka z tymi odchodami czy napicie się wody z tego samego poidła i mamy następnego zarażonego ptaka a po kilku dniach jeśli jest to woliera to 100 % ptaków jest już chore i nie ma się co łudzić że te co wyglądają na zdrowe są zdrowe to tylko kwestia czasu kiedy jelita ptaka zostaną tak osłabione że ptaki zaczną padać a te silniejsze zaczną słabnąć . I w tym przypadku nie znam żadnego preparatu ziołowego który by tu pomógł może jeśli by takie preparaty podawać zapobiegawczo może zdało by to egzamin ale w przypadku widocznych objawów to z mojego doświadczenia tylko Baycox jest w 100 % skuteczny. A co do wilgotności to w czasie lęgów ja podnoszę wilgotność powietrza po lęgach nie powinna być zbyt wysoka
Ostatnio zmieniany: 3 lata 11 miesiąc temu przez Krzysiek1234.

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #7

• Darek1975
  • Darek1975 Avatar
  • Świeżak
Mój lekarz wet twierdzi że nie warto stosować profilaktyki .Co o tym myślicie ?Ja myślę że lepiej zapobiegać niż leczyć.Dodam że jest specjaliskom od ptakow i nieraz mi pomogla.

KOKCYDIA . 3 lata 11 miesiąc temu #8

• Krzysiek1234
  • Krzysiek1234 Avatar
  • Platynowy forowicz
Zapobiegać ? , można i trzeba próbować ale każde podanie gałązek z pączkami czy jakich kolwiek zielenin zbieranych na polu gdzie miały kontakt z dzikimi ptakami niesie ze sobą ryzyko zarażenia kokcydiozą nawet wysadzane w szklarni czy pod folią gdzie ziemia była nawożona nawozem naturalnym też niesie takie ryzyko bo ocysty kokcydii potrafią przetrwać kilka miesięcy na szczęście w pore wykryta nie jest zbyt ciężka do wyleczenia

KOKCYDIA . 3 lata 10 miesiąc temu #9

• Waldek
  • Waldek Avatar
Ptasia wątroba zniszczona przez kokcydia .

KOKCYDIA . 3 lata 9 miesiąc temu #10

• Waldek
  • Waldek Avatar
JELITA PTAKA ZAATAKOWANE PRZEZ KOKCYDIA .

Czas generowania strony: 0.441 s.