Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wielkość szczygla syberyjskiego majora i C.c.

Wielkość szczygla syberyjskiego majora i C.c. 5 lata 9 miesiąc temu #1

• Waldek
  • Waldek Avatar
Witam kiedyś na stronie carduelis.eu był zamieszczony wywiad z Krzysztofem Respondkiem odnośnie szczygłów syberyjskich . Pozwoliłem sobie zapisać jedną z odpowiedzi tego wywiadu która dotyczyła wielkości tych ptaków ponieważ krążą na ten temat różne opinie .
---Na pytanie do Krzysztofa Respondka że Carduelis Major jest najbardziej pożądanym gatunkiem w hodowli odpowiedzi brzmiała następująco .
Tak to prawda Major jest nieco większy i jaskrawiej ubarwiony niż szczygieł europejski , ale gorzej od niego śpiewa . Chciałbym w tym miejscu skupić się na chwilę na zagadnieniu wielkości majorów , bo na ten temat krążą niemalże legendy . Słyszałem już opowieści o egzemplarzach dwukrotnie większych niż normalne szczygły widywanych jednak w naturze bez świadków , a jeżeli w niewoli to bardzo dawno temu, kiedy relacjonujący był jeszcze dzieckiem .Problem tkwi w tym , że autorzy tych historii , w żaden sposób nie mogą , tego faktu udowodnić . Zdarzało mi się w przeszłości pokonywać olbrzymie odległości w celu ujrzenia szczygła giganta , ale niestety najczęściej przybywałem za pózno , bo rano ptaka zjadł kot albo linijka , którą był mierzony , nie wiedzieć czemu była pozbawiona kilka centymetrów .W celu odkrycia prawdy zleciłem znajomemu ornitologowi , obrączkującemu ptaki syberyjskie w ich środowisku naturalnym ,rozwiązanie tego problemu {{ Zajęło to trochę czasu , ale wyniki są zaskakująco oczywiste .Jedyny właściwy pomiar to długość skrzydła .Proporcjonalnie o jego długości rośnie optycznie wielkość ptaka .Spośród pięciuset szczygłów poddanych badaniom tylko dwa stare samce miały długość skrzydła 92mm a pozostałe nie przekraczały 90mm .Dla porównania u szczygła europejskiego wymiar ten nie przekracza 84mm , a u szczygłów hodowlanych można spotkać wcale nie rzadko egzemplarze o długości 95mm .
Ostatnio zmieniany: 3 lata 2 miesiąc temu przez Waldek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #2

• Tom*major
  • Tom*major Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 11
  • Oklaski: 0
Waldek słyszałem że w Polsce są już ptaki hodowlane,które mają 98 w skrzydłach.Nie wiem czy to prawda ale chciał bym kiedyś zobaczyć takie okazy na żywo pozdro.

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #3

• omek
  • omek Avatar
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 16
i ja bym chciał zobaczyć ale w swojej wolierce:) :)

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #4

• Tom*major
  • Tom*major Avatar
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 11
Hehehe kto by nie chciał? :) pewnie trochę będzie kosztowała taka "impreza" :S

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #5

• rafal2017
  • rafal2017 Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 7
Oglądałem ptaka u Capone o długości skrzydła 11,5 cm. Taką kolekcje wystawił Capone we Francji w 2010 roku (mialem szczescie osoboscie oglądać). Kolekcja zajełą 2 miejsce , Ptaki były wielkie ale niezbyt ładne , lekko nierówne. W naturze takie nie występują. Krzysztof ma ptaki z tych największych.
Czołowi hodowcy w Belgii lub We włoszech ciągle powiększaja ptaki , chociaż moim zdaniem tracą na finezji ze swoimi wielkimi głowami :-)

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #6

• rafal2017
  • rafal2017 Avatar
  • Ekspert
zachwyt nad wielkścią mija. Wielki szczygieł spiewajacy kanarkiem trochę wkurza. :-) myslę że wyodrębnią się omiany duże nastawione na wielkośc, mutacje i w koncu ktoś swoją hodowle ukierunkuje także na spiew ...

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #7

• Waldek
  • Waldek Avatar
A do jakiego wymiaru fater szczygieł jest taki mieszczący się w normalności gdzie już jest ta przesada co byś podpowiedział jaki wymiar to już za dużo .Masz dużą wiedzę czego nie kupować chodzi o wielkość ?
Ostatnio zmieniany: 5 lata 8 miesiąc temu przez Waldek.

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #8

• rafal2017
  • rafal2017 Avatar
  • Ekspert
eeee wielkosc nie ma znaczenia. Kupować należy takie które sie podobają. Mnie sie podobaja lekko większe niz oryginały z syberii , ale jasne takie z połyskiem i mądre ...

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #9

• Waldek
  • Waldek Avatar
Troche mnie wkurzają te krótkie ogonki u tych dużych ptaków .

Odp: Wielkość szczygla syberyjskiego majora 5 lata 9 miesiąc temu #10

• Waldek
  • Waldek Avatar
Też słyszałem że Gregoruttiego ptaki mają naj bardziej zachowane proporcje więc problem mam rozwiązany dzięki za sugestje fater.
Czas generowania strony: 0.151 s.